اخبار جهانخبرسلامت

هوش مصنوعی چالش تاشدگی پروتئین ‌ها را حل کرد

چیزنت نیوز | محققان با استفاده از هوش مصنوعی موفق شدند چالش علمی تاشدگی پروتئین را پس از ۵۰ سال با تست های آلفا فولد حل کنند.

تاشدگی پروتئین فرآیند فیزیکی است که در آن یک زنجیره پروتئین ساختار سه بعدی بومی خود را بدست می آورد، ساختاری که معمولاً از نظر بیولوژیکی عملکردی سریع و قابل تکرار دارد. این  چالش در حقیقت عامل ایجاد پروتئین بیماری های مختلف از سرطان گرفته تا کووید-۱۹ است.

محققان شرکت «دیپ مایند» روز دوشنبه در چهاردهمین انجمن آزمایش گسترده در زمینه ارزیابی انتقادی روش ها برای پیش بینی ساختار پروتئین (CASP۱۴) اعلام کردند که راه حلی برای این چالش با استفاده از هوش مصنوعی یافته اند.

آن‌ها می‌گویند این برنامه هوش مصنوعی که «آلفا فولد» نام دارد ، قادر به تعیین شکل بسیاری از پروتئین‌ها است. آزمایش‌های آزمایشگاهی در مقایسه با هوش مصنوعی بسیار گران و وقت گیر است.

تعیین شکل حدود دوسوم پروتئین ها

ده ها هزار پروتئین انسانی و میلیاردها گونه دیگر از جمله باکتری و ویروس وجود دارد، اما کار کردن روی شکل تنها یک مورد آنها به تجهیزات گران قیمت نیاز دارد و سال ها طول می کشد.

«کریستین آنفینسن» حدود ۵۰ سال پیش نشان داد که تعیین شکل پروتئین ها بر اساس توالی اسیدهای آمینه آنها – عناصر سازنده جداگانه پروتئین ها – امکان پذیر است. او به دلیل این کشف موفق به دریافت جایزه نوبل شد.

در حال حاضر ۲۰۰ میلیون پروتئین شناخته شده، اما شیوه کارکرد و فعالیت تعداد اندکی از آنها مشخص شده است.

شرکت دیپ مایند در تست های آلفا فولد با هوش مصنوعی شکل حدود دوسوم پروتئین ها را با دقت بالا و مشابه آزمایشگاه، تعیین کرد. نتایج این تست ها به طور آنلاین منتشر شده است. با این حال محققان این پروژه هنوز فعالیت های زیادی مانند بررسی تشکیل پروتئین های پیچیده و شیوه واکنش آنها با دی.ان.ای باید انجام دهند.

منبع: بلومبرگ

0

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

چیزنت

پایگاه خبری هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا